Zimní tábor - Dolní Bečva 2013

přidáno: 17. 5. 2014 5:32, autor: Přístav Tamatea   [ aktualizováno 17. 5. 2014 5:32 ]

5. 4. 2013

 Asi druhá největší akce, kterou naše oddíly pořádají, a také jedna z nejoblíbenějších, je pětidenní zimní tábor.

Každý rok vyjedeme v čase jarních prázdnin někam na hory, pořádně se vyřádit na sněhu.

Tento rok se konal na skautské základně Dolní Bečva v Beskydech.

Tábora se účastnilo dvacet dětí a tři dospělí z Vrbátek, Ptení, Plumlova i z Konice.

Pronajatým autobusem jsme v pondělí 11.února dopoledne dorazili až asi 200 m pod chatu a ten malinký kousíček jsme došli po svých (minulý rok to bylo víc jak kilometr a přes kopec).

Sněhu tu bylo dost a tak hned po ubytování se všichni vyhrnuli ven zjišťovat, kde je nejlepší svah pro boby, sáňky nebo snowboardy. Každý si to svoje místo našel a všichni užívali sněhu až do večeře.

Po večeři se hrála oblíbená hra na vlkodlaky a pak se do večerky hrálo na kytary a zpívalo.

Druhý den, mimo sněhového řádění, se pokračovalo v naší celoroční hře, kdy dopoledne jedna a odpoledne druhá posádka dospěla (virtuálně) k řece, přes kterou se potřebovali dostat. Byl tu ale rozbitý most a opodál brod. Posádka tu měla dvě možnosti, buď si u skřeta koupit trámy a most si opravit a nebo jít brodem. Tady však na ně čekal trol, kterého museli překonat. Obě posádky si zvolili druhou možnost a zjistili, že trol sice není moc chytrý, ale zato je silný a trvá to dlouho než ho přemohou. A to jich na jednoho trola bylo pět. Nakonec se jim to přeci jen podařilo a oni mohli vstoupit na druhý břeh. Než se mohli dostat do vesnice, která tu byla, museli ještě překonat jejího strážce. Pak už mohli všichni v klidu najít hostinec, kde se mohli posilnit a odpočinout si. Ale ani v hostinci moc klidu neužili...

Ve středu nás čekal velký výlet do Rožnova pod Radhoštěm. Nejprve jsme šli po cestě od chaty dolů až k řece Bečvě, pak chvíli podél ní, kde jsme potkali i strašáka Březňáka Beskydského.

U řeky jsme si udělali krátkou přestávku a pak po chvilce přes mostek a do kopce jako housátka, abychom se na úzké stezce nesesypali zpátky do řeky. Na kopci byla druhá přestávka. Po celé cestě se hrála hra "nálet" (jako pokaždé. Při tom se mnozí přímo zavrtávali do sněhu, aby je nenašli.

Ačkoliv nám GPS navigace ukazovala neomylně správnou cestu do Radhoště, kdosi nám přes ni kousek před městem postavil bytelný plot. Museli jsme se tedy dát cestou necestou skrze malou roklinku a do města jsme přece jen došli.

Tam měli všichni asi hodinku času na prohlídku náměstí a nákup nezbytných upomínkových předmětů a sladkostí. Protože jsme se po cestě díky častým náletům i tomu protivnému plotu zdrželi, jeli jsme zpátky na chatu autobusem. Kupodivu nikdo neprotestoval.

Jestli si někdo myslí, že byli všichni výletem unaveni, tak se hluboce mýlí. Po večeři ještě vyletěli před chatu do sněhu. A do noci se ještě znovu hrálo a zpívalo.

Čtvrtek byl jako přes kopírák od úterka. Pokračovala další etapa celoroční hry a řádění na sněhu.

... v hostinci se posádky usadily u stolečků či u baru, aby se najedly či napily. Zjistily, že majitelé jsou trolí bratři a že tu nejsou sami. Hostinec okupují skřeti se svým šamanem a i nějaké další obludy. Skřeti si jich moc nevšímali, a tak se snažily naše posádky co nejrychleji posilnit, než se to zmnění. Potřebovaly se i vyspat a v horních pokojích už budou v bezpečí. Jak na to? Trolí bratři vyhlásili, že jim dají nocleh zadarmo, když je zbaví skřetů. To ale nebylo jednoduché. Svedla se tu velká bitva a v jednom případě dokonce skřetí šaman vykouzlil obří pavouky.

Nakonec se obou našim posádkám podařilo skřety přemoci a dostat se zdárně do pokojů a zaslouženě si odpočinout.

A večer se šlo kousek po okolí na malou noční procházku. A zase ty kytary.

V pátek už se muselo od rána balit a po obědě na autobus. Horský vzduch a pětidenní řádění většinu tak zmohlo, že si to ještě v autobuse namířili do světa snů. Ti ostatní brzo po příjezdu domů.

... tak zase za rok, hory Á-hoooj!!!